Заманауи сабақ жоспары "Футбол ойыны". Сабақ жоспары футбол ойыны


Сабақ жоспары "Футбол ойыны" - физкультура, уроки

Футбол ойыны

Ойынның негізгі ережелері. Футболды әрқайсысында 11 ойыншысы бар екі команда ойнайды.Ойын ұзындығы 100-110 м, ені 60-75 м болатын тік төртбұрышты тегіс көгалдарда өткізіледі.Қарсылас екі команданың ойыншылары ойын барысында өздерінің таңдап алған шабуылдау және қорғаныс тәсілдерін ұйымдастыру жүйелерінің шеңберінде техникалық - тактикалық тәсідер мен қимылдарды пайдалана отырып,қарсыластарының қақпасына көбірек доп соғуды,сонымен бірге өз қақпаларына доп өткізбеуді көздейді.Ойыншыларға алаңда қолын допқа тигізуге тыйым салынады.Допты қолмен ұстауға немесе қағуға тек қақпашының ғана айып алаңның шегінде еркі бар.Ойынның ұзақтығы – әрқайсының 45 минут уақытты болатын 2кезеңдік ойын.Мектеп оқушыларында оның ұзақтығы, ойыншылардың саны, жасы және дайындығына байланысты әр түрлі болады.

Бір командаға ойыншылар саны Ойынның уақыты

Кезең саны Әр кезеңнің Үзілістің ұзақтығы ұзақтығы (мин)3 2 15 54 2 15-20 55 2 20 56 және одан көп болса 2 25 5-8

АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ

І Пәні: Дене тәрбиесіІІ Пән мұғалімі: Тумарбаев Жасулан ТалгатовичІІІ Өтілетін сыныбы: 5 – сыныпІV Өтілетін мерзімі: 16.04.2016жV Өтілетін орны: Мектептің спорт алаңы.VІ Сабақтың тақырыбы: Футбол ойыныVІІ Сабақтың мақсаты а) теориялық Футболдағы ең негізгі әдісті үйрету және шеберлікті шыңдау.ә) жетілдіру: Өз алдына шұғылдануға қажеттілігі мен қабілеттігін арттыру.б) тәрбиелік: Ойындардың тәрбиелік мәніне назар аудару.VІІІ Сабақтың түрі: Ойын-сабақІХ Сабақтың әдісі: Жеке және жалпы жұмыс жасау, жан - жақты түсіндіру.Х Құрал-жабдықтар: Ысқырық, доптар, секунд – санағыш, жалаушаларт.б.Кезең № Сабақтың мазмұны Уақыт мөлшер Әдістемелік ескерту

ДАЙЫНДЫҚКЕЗЕҢІ

1 Оқушыларды сапқа тұрғызу. 10 минут Спорттық киімдеріне назар аудару.2 Сынып санын түгелдеу. Себепсіз оқушыларды анықтау.

3 Оңға, солға, кері бұрылу жаттығуларын орындау.Қозғалмалы бой жазу жаттығулары- Қолды жоғары ұстап аяқ ұшымен жүру.- Екі қол белде өкшемен жүру.- Екі қол белде аяқтың ішкі және сыртқы қырымен жүру.- Бір қалыпты жеңіл жүгіру.- Тіркеме адыммен оң және сол бүйірмен жүгіру.- Арқаны алға қарата оң иықпен қарап жүгіру. Бұрылыстарды дұрыс орындауын қадағалауАяқ ұшымен, өкшесімен, сыртқы, ішкі қырымен жүруін ескерту.Оң және сол бүйірмен жгіруін ескерту.4 Саптағы бой жазу жаттығулары- Саппен келіп бірнеше қатарға тұру.- Қолды белге ұстап, басты оңға және солға айналдыру.- Қолды иыққа ұстап, шынтақты алға және артқа айналдыру.- Қолды алға түзу созып, кезек-кезек айқастыру.- Бір қолды белге ұстап, екінші қолды жоғары көтеріп, оңға және солға кезекпен иілу.- Екі қолды екі жаққа созып, оң қолды сол аяққа, сол қол қолды оң аяққа кезекпен тигізу.- Тік тұрып, бір аяқпен алға қарай бір қадам жасап, тізені бүгіп, екі қолды тізенің үстіне қойып, төмен басылып, қайтадан бастапқы қалыпқа келу.- Қолды алға созып ұстап тұрған бастапқы қалыпта екі аяқты кезекпен жоғары көтеру.- Қолды белге ұстап тұрған бастапқы қалыпта отырып, тұру- Екі қолды екі тізеге ұстап, тізені ішке және сыртқа айналдыру.- Дем алу, дем шығару. Қатарға дұрыс тұруын ескерту.Қолды белге ұстауын ескерту.Дұрыс иілулерін ескерту.Қолдың Аяққа тиюін ескерту.Арқы тізенің бүгілмеуін ескерту.

Аяқтың қолға тиюін ескерту.Тізені дұрыс айналдыруын ескерту.

НЕГІЗГІ КЕЗЕҢ

Футбол ойынының әдістеріОйыншының тұрысы және орын ауыстыруыДоппен айла-тәсілдер жасау -футболдың негізгі мәні.Футболшылар ойнай жүріп допты алып жүруден, тоқтатудан, оны тебуден жарысқан секілді болады.Футболшының алаңда алға қарай жүгіре білуі, тіркемелі және кібіртіктеген адымдармен жанға қарай ауыса білуі, жақсы секіруі өз денесін тамаша меңгеруі, жүгіріс кезінде кенет тоқтап және бұрыла алы қажет. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тебу.Допты тебу – футболдағы негізгі ойын тәсілі. Аяқпен тебу бір орындағы және қозғалыстағы допты (домалап, ұшып келе жатқан) аяқ басының ішкі, сыртқы жандарымен, санмен соғу арқылы жүзеге асырылады. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тоқтату әдісіДопты тоқтату ойыншының допты өзі меңгеруіне және допты беру, алып жүру, қақпаға соғу секілді алдағы ойын іс-әрекеттерін жалғастыруына мүмкіндік береді.Допты тоқтату кезінде ең бастысы - ол ойыншының кері серпіліп кетпеуі.(оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты алып жүру әдісіДопты алма-кезектебу арқылы алып жүреді.Допты тіке бағытта алып жүргенде табанның ішкі алқымымен теуіп алып жүрген қолайлы, ал қисық бағытта алып жүргенде алқымның ішкі бөлігімен теуіп алып жүрген тиімді. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тартып алу әдісіӨте күрделі тәсіл. Қарсыластан допты тартып алу үшін доп иесінің ойын жоспарын болжай білу керек. Допты тартып алуда аттап басуды, тез жетуді және басқа да тәсілдерді қолдануға болады.(оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Қақпашының ойыны.Қақпашы – командадағы ең басты, аса қажетті ойыншы. Ол алаңдағы ойыншылардың негізгі тәсілдері мен допты қағып алу, қағып жіберу, ойынға қосу, тәсілдерін жақсы білуі керек.

Ережемен футбол ойнау 30 минутДопты дұрыс тебу,тоқтату тәсілдерін жетік меңгеру

Ойын ережесін түсіндіру.

Ойын ережеслерінң қатаң түрде сақталуын ескерту.

Ойын ережеслерінң қатаң түрде сақталуын ескерту.

Ойын ережесін түсіндіру.

Ойын ережеслерінң қатаң түрде сақталуын ескерту.Допты тартып алып,алып жүру тәсілдерін жетік меңгеруОйын ережесін, тәртібін қатаң сақтауҚОРЫТЫНДЫКЕЗЕҢ 1 Сабақты қорытындылау. 5 минут Түгел тындауын қадағалау.2 Оқушыларды бір сапқа тұрғызу, тыныс жолдарын қалпына келтіру. Толық сапқа тұруларын қадағалау3 Үйге тапсырма беру. Үй тапсырмасын тыңдауын қадағалау4 Оқушыларды бағалау. Сабаққа қатысуына байланысты бағалау5 Қоштасу. Түгел қоштасуын қадағалау.6 Бір саппен спорт алаңынан немесе залдан шығару. Бір саппен шығуын қадағалау.

kopilkaurokov.ru

Сабақ "Футбол ойыны" 4 сынып

Сабақтың тақырыбы: Футбол спорттық ойындарының элементтері.

Сабаққа қажетті құрал-жабдықтар: Футбол доптары, секундамер, жалаушалар, ысқырық.

Оқушыларға футбол ойынының элементтері және ойнау ідістері туралы толық мағұламат беру, үйрету. Оқушылардың икемділіктерін, қимыл-қозғалыстарын дамыту. Оқушыларды спортпен шұғылдануға және салауатты өмір салтын ұстануға тәрбиелеу.

Сабақтың түрі: Үйретушілік.

Әдісі: практикалық.

Сабақтың мазмұны

Уақыты

Әдістемелік нұсқаулар

1

  1. Сапқа тұру. Рапорт қабылдау.

  2. Өткен сабақтар бойынша сұрақ-жауап:

3. Дене қыздыру жаттығулары:

- Арнайы жүріс:аяқтың ұшымен,өкше- мен,аяқтың сыртқы жынымен,жартылай отырып,толық отырып.

  • Арнайы жүгіру: тізені жоғары көтеріп, аяқты артқа бүгіп,аяқты алға сермеп, оң, сол жақ бүйірмен,бір аяқтан,бір аяққа секіріп,артқа қарап жүгіру.

- Аяқты жиі басып жүгіру:

10 минут

Спорт.киіміне назар аудару.

Сұрақтарға дұрыс жауап берулерін қадағалау.

Оқышының сыртқы пішініне, жаттығуларды дәл орындауына назар бөлу.

2

  1. Футбол спорттық ойындарының элементтері.

  1. Допты алып жүру және әріптесіне беру.

  2. Көрсету,түсіндіру.

А) Ойыншы допты қарсы тізбектегі әріптесіне,аяқтың іш жағымен беріп,өз тізбегінің ең соңына барып тұрады:

https://lh4.googleusercontent.com/nzjUIxvU577mVAf3-l3GaaLGQ63s5qzDzbU47NUfkG-ZacrxVo1AOOgcu-3PiCAB1gNbUVslHhvGUeFvcVdjGEUqw3xIL8a2JTxUGfjsfgFpHbtgnkmmRErRxt2XuJi4USbpgdcsmjo

Б) Ойыншы допты қарсы тізбектегі әріптесіне,аяқтың іш жағымен беріп,жылдам қарсы тізбектің соңына барып тұрады:

https://lh6.googleusercontent.com/gRKYMw92N5-6Z1xh2tmxytfnb-69D-DZL5iJTSjnqIHm2hIXL5KRPGqHGBpSUdQHZ1A_2TRzrBHxpGN7RoBKAk9DluOV9bs-SGA-rpSu1hAlgkOfP8vPp4sxf_HCLBEnPSWtHQJF_Ao

В) Бір –біріне қарама-қарсы екі тізбек,ортасында бір ойыншы, сол ойыншы өзіне келген допты аяқтың ішіменен,оған доп берген ойыншымен ширетпенен доп алмастырады:

https://lh6.googleusercontent.com/QFE8simq4K2hYubwfzNwzRejA3gHNjQltkLFIctFsiabZxbpZh82qlCYXB8h5E41IZvGN_8WC7maLJMZkUxIiE4KZYA6N8Tg-OquG_3Lx94eUI1Oy9wau0GsLXpwZPJg_Q7YYjjVUEo

Г) Тізбектегі ойыншылар алма – кезек лопты жіргізу,жалаушаларды айналып өту,басқа ойыншыларға допты беру жаттығуларын орындап,тізбектің соңына барып тұрады.

https://lh6.googleusercontent.com/wbOl48J8pFIDhDq9aDCfSdWQksgs4RBfAqUdZh3zYL9WdqqllPC4riMajXkoI2JzAvkPHkUEW5rdh4buJQI7klLZrg3w12Qs_THxTLHOAK8RUqj3-4mZ-aPdfZ4frxktrypk_0iTu7I

30 минут

Жаттығуды тізбеке тұрып, қарама – қарсы

15-20 м тұрып орындау.

Допқа аяқты екі рет тигізіп беруге тиісті.

Ойыншылар уақытында орын алмастытуға тиісті.

Бір тізбектен екінші тізбекке орын алмастыру өте шапшаң- дықпен өтуге тиісті.

Допты жүргізу кезінде басын жоғары ұстап жүгіру.

3

1. Сапқа тұрғызу .

2. Сабақты қорытындылау, бағалау.

3. Үйге тапсырма.

5 мин

Жаттығуды қайталау.

infourok.ru

Заманауи сабақ жоспары "Футбол ойыны"

Қазақ тілі 7 сынып.

Сабақтың тақырыбы: Футбол. Ортақ етісті қайталау

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Тақырып туралы мәлімет беру.Оқушылардың оқу техникасын күшейту, аударма жұмыстарына көңіл бөлу. Жүйелі сөйлеуге, тақырыпты жүйелі баяндауға үйрету, төселдіру.

Дамытушылық:Тапсырмалар жазу арқылы ойлау қабілеттерін дамыту. Оқушылардың тіл белсенділігін, жазу мәдениетін дамыту.Ой-өрістерін, есте сақтау қабілеттерін дамыту. Сөздерді меңгерту арқылы сөздік қорларын, тіл байлықтарын байыту.

Тәрбиелік: Тазалыққа, ұқыптылыққа баулу.

Сабақтың түрі: дәстүрлі сабақ.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:Түсіндіру, сұрақ-жауап, әңгімелесу, тіл дамыту.

Сабақтың көрнекілігі:Кітап, суреттер. Грамматикалық кесте

Пәнаралық байланыс: Орыс тілі.Дене шынықтыру

Сабақтың барысы

:I. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Сәлемдесу.

2. Сыныптағы оқушыларды түгендеу, келмеу себебебін сұрау, білу.

3. Оқушылардың көңілін сабаққа бейімдеу, ыңғайлау.

II. Өткен сабақты қайталау, пысықтау.

Сөздік диктант: ветер, быстрый, движение, уровень, тройной.

III. Жаңа түсінікті қалыптастыру:

1. Диалогті өзара оқу

2. Диалог ішінде кездесетін сан есімдерді жазып алу, реттік сан есімге айналдыру.

Үлгі: 11- он бір, он бірінші

100- жүз, жүзінші т.б.

3. Ортақ етістің жұрнағын , оның ережесін еске түсіру. Диалогтан етістіктерді теріп жазып, оларға ортақ етістің жұрнағын жалғап жазу.

Үлгі: білесің- білістің

Шыққан- шығысты

Өзгерді- өзгерісті

Болады- болысты т.б.

IV. Жаңа сабақты бекіту

.2- тапсырмадағы сөйлемдерді оқып, тіркесті сөздерді жазып алу.

1.Футбол ойыны қарсластырының қақпасына допты көбірек соғуды, сонымен бірге өз қақпаларына доп өткізбеуді көздейді.

2. Алаңда ойыншыларға қолын допқа тигізуге тыйым салынады.

3. Ойынның ұзақтығы- әрқайсысы 45 минут болатын екі кезеңнен тұрады.

V. Сабақты қорыту:

Жазылым- 4- тапсырмадағы сөздердің қосымшаларын қойып жазыңдар.

1. Мен қызықты футбол ойыны... көрсем бе деп едім.- Мен қызықты футбол ойынын көрсем бе деп едім.

2. Футбол ойыны... билет... қай жерден алуға болады? – Футбол ойынына билетті қай жерден алуға болады?

VI. Үй тапсырмасын беру: «Футбол» туралы әңгімелеу

VII. Бағалау

infourok.ru

Ашық сабақ "Футбол ойын элементтері"

918939710hello_html_29efa720.gif

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ

№ 64 Ж.Аймауытов атындағы мектеп-гимназия

Тақырыбы: Футбол ойын элементтері.

Пән мұғалімі: Нұрахов Б.М.

Сыныбы: 10 «В»

Шымкент

Сабақ тақырыбы: Футбол ойын элементтері

Мақсаты: а) білімділік: Оқушыларды футбол ойын элементтерімен таныстыру. Ойын

элементтеріне арналған жаттығу түрлерін үйрету.

ә) дамытушылық: Оқушылардың қызығушылығы мен ойын ойнауға деген

икемі мен дағдысын қалыптастыру.

б) тәрбиелілік: Оқушыларды ұжымдық жұмысқа, ұқыптылыққа, әдептілікке

тәрбиелеу.

Сабақ түрі: Спорттық ойын.

Сабақ әдісі: Түсіндіру және практикалық.

Өтілетін орны: Мектеп спорт залы.

Қажетті құралдар: Футбол добы, ысқырық, уақыт өлшемі (секундомер)

Кезең

Сабақ мазмұны

Өтілетін уақыт

Ескерту

Сабақ барысы

Тік тұр, сап түзе, санақ санын саны, рапорт қабылдау, сәлемдесу, журнал бойынша оқушыларды түгелдеу, формаларын қадағалау, сабақ мазмұнын түсіндіру.

4-6 мин

Спорттық киімдеріне назар аудару.

Себепсіз оқушыларды анықтау.

Дайын-

дық бөлімі

Сапқа тұр, оңға, солға, кері бұрылу бұйрығын беру, спорт залды 1-2 рет айналып жүру.

Денені қыздыру жаттығулары.

  1. Залды айнала саппен жүру.

  2. Спорт зал алаңымен жүру.

  3. Б.қ. қолды белге қойып, оң жақ жанымен жүгіру.

  4. Б.қ. қолды белге қойып, сол жақ жанымен жүгіру.

  5. Жай жүріске көшу.

  6. Әр адымға қолды жоғару көтеріп, керіле жүру.

  7. Қолды жоғары көтеріп, аяқтың ұшымен, қол желкеде өкшемен жүру.

  8. Отырып қаз жұріспен жүру.

  9. Қол белде жартылай отырып жүру.

  10. Толық отырып жүру.

1-2 мин.

30 сек.

30 сек.

30 сек.

30 сек.

Спорт зал алаңымен дұрыс жүруін ескерту.

Аяқтың ұшымен, өкшемен жүру жүрістерін дұрыс орындауларын ескерту.

Негізгі бөлім

hello_html_1c7e8d93.gif

hello_html_m55883d3c.gif

hello_html_m3c8997ef.gif

3 мин.

3 мин.

3 мин.

3 мин.

3 мин.

3 мин.

3 мин.

4мин.

Сабақ барысында техника

лық, қауіпсіз

дік ережеле

рінің сақталу

ын ескерту.

Оқушы

ларды қарама-қарсы орналас

тыру барысында допты дұрыс бағыттай білу тәсілде

рін ескерту.

Алаңда

ғы ойын барысында, қауіпсіз

дік ережеле

рін сақтау

ларын ескерту.

Сабақты қорыту.

Оқушыларды сапқа тұрғызып 1 мин. Ентіктерін басу. Оқушылардың білімін жүйелеп, футбол элементтерін жеке –жеке көрсету арқылы бағалау, мадақтау.

5 мин.

Оқушылардың сабаққа кешікпеулерін ескерту.

www.metod-kopilka.ru

Футбол ойыны - Бастауыш сынып - Ашық сабақтар - Ашық сабақтар

Сабақтың тақырыбы Футбол ойыны

VІІ    Сабақтың мақсаты    а)теориялық    Футболдағы ең негізгі әдісті үйрету және шеберлікті шыңдау.

        ә)жетілдіру    Өз алдына шұғылдануға қажеттілігі мен қабілеттігін арттыру.        б)тәрбиелік    Ойындардың тәрбиелік мәніне назар аудару.VІІІ    Сабақтың типі    Жаңа білімді қалыптастыру сабағы.ІХ    Сабақтың әдісі    Жеке және жалпы жұмыс жасау, жан - жақты түсіндіру.Х    Құрал-жабдықтар    Ысқырық, доп.№    Сабақтың мазмұны    Уақыт мөлшер    Әдістемелік ескерту    1    Кіріспе  бөлімі                Оқушыларды сапқа тұрғызу.Сынып санын түгелдеу.Оңға, солға, кері бұрылу жаттығуларын орындау.Қозғалмалы бой жазу жаттығулары- Қолды жоғары ұстап аяқ ұшымен жүру.- Екі қол белде өкшемен жүру.- Екі қол белде аяқтың ішкі және сыртқы қырымен жүру.- Бір қалыпты жеңіл жүгіру.- Тіркеме адыммен оң және сол бүйірмен жүгіру.- Арқаны алға қарата оң иықпен қарап жүгіру.Саптағы бой жазу жаттығулары- Саппен келіп бірнеше қатарға тұру.- Қолды белге ұстап, басты оңға және солға айналдыру.- Қолды иыққа ұстап, шынтақты алға және артқа айналдыру.- Қолды алға түзу созып, кезек-кезек айқастыру.- Бір қолды белге ұстап, екінші қолды жоғары көтеріп, оңға және солға кезекпен иілу.- Екі қолды екі жаққа созып, оң қолды сол аяққа, сол қол қолды оң аяққа кезекпен тигізу.- Тік тұрып, бір аяқпен алға қарай бір қадам жасап, тізені  бүгіп, екі қолды тізенің үстіне қойып, төмен басылып, қайтадан бастапқы қалыпқа келу.- Қолды алға созып ұстап тұрған бастапқы қалыпта екі аяқты кезекпен жоғары көтеру.- Қолды белге ұстап тұрған бастапқы қалыпта отырып, тұру- Екі қолды екі тізеге ұстап, тізені ішке және сыртқа айналдыру.- Дем алу, дем шығару.    10мин    Спорттық киімдеріне назар аудару.Себепсіз оқушыларды анықтау.Бұрылыстарды дұрыс орындауын қадағалау.Аяқ ұшымен, өкшесімен, сыртқы, ішкі қырымен жүруін ескерту.Оң және сол бүйірмен жүгіруін ескерту.Қатарға дұрыс тұруын ескерту.Қолды белге ұстауын ескерту.Дұрыс иілулерін ескерту.Қолдың аяққа тиюін ескерту.Арқы тізенің бүгілмеуін ескерту.Аяқтың қолға тиюін ескерту.Тізені дұрыс айналдыруын ескерту.2    Негізгі  бөлім

Футбол ойынының әдістері

Ойыншының тұрысы және орын ауыстыруы

Доппен айла-тәсілдер жасау -футболдың  негізгі мәні.Футболшылар ойнай жүріп допты алып жүруден, тоқтатудан, оны тебуден жарысқан секілді болады.Футболшының алаңда алға қарай жүгіре білуі, тіркемелі және кібіртіктеген адымдармен  жанға қарай ауыса білуі, жақсы секіруі өз денесін тамаша меңгеруі, жүгіріс кезінде кенет тоқтап және бұрыла алы қажет. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тебу.Допты тебу – футболдағы негізгі ойын тәсілі. Аяқпен тебу бір орындағы және қозғалыстағы допты (домалап, ұшып келе жатқан) аяқ басының ішкі, сыртқы жандарымен, санмен соғу арқылы жүзеге асырылады. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тоқтату әдісіДопты тоқтату ойыншының допты өзі меңгеруіне және допты беру, алып жүру, қақпаға соғу секілді алдағы ойын іс-әрекеттерін жалғастыруына мүмкіндік береді.Допты тоқтату кезінде ең бастысы  -  ол ойыншының кері серпіліп кетпеуі.(оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты алып жүру әдісіДопты алма-кезектебу арқылы алып жүреді.Допты тіке бағытта алып жүргенде табанның ішкі алқымымен теуіп алып жүрген қолайлы, ал қисық бағытта алып жүргенде алқымның ішкі бөлігімен теуіп алып жүрген тиімді. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тартып алу әдісіӨте күрделі тәсіл. Қарсыластан допты тартып алу үшін доп  иесінің  ойын жоспарын болжай білу керек. Допты тартып алуда аттап басуды, тез жетуді және басқа да тәсілдерді қолдануға  болады.(оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Қақпашының ойыны.Қақпашы – командадағы ең басты, аса қажетті ойыншы. Ол алаңдағы ойыншылардың негізгі тәсілдері мен допты қағып алу, қағып жіберу, ойынға қосу, тәсілдерін жақсы білуі керек.    

Допты тартып алып,алып жүру тәсілдерін жетік меңгеру3        Қорытынды  бөлім         

        Сабақты қорытындылау.Оқушыларды бір сапқа  тұрғызу, тыныс жолдарын қалпына келтіру.Оқушыларды бағалау.Қоштасу.Бір саппен спорт алаңынан немесе залдан шығару.    5 минут    Үй тапсырмасын тыңдауын қадағалауСабаққа қатысуына байланысты бағалау.Бір саппен шығуын қадағалау.

Футбол ойыныОйынның негізгі ережелері.Футболды әрқайсысында 11 ойыншысы бар екі команда ойнайды.Ойын ұзындығы 100-110 м, ені 60-75 м болатын тік төртбұрышты тегіс көгалдарда өткізіледі.    Қарсылас екі команданың ойыншылары ойын барысында өздерінің таңдап алған шабуылдау және қорғаныс тәсілдерін ұйымдастыру жүйелерінің шеңберінде техникалық-тактикалық тәсідер мен қимылдарды пайдалана отырып,қарсыластарының қақпасына көбірек доп соғуды,сонымен бірге өз қақпаларына доп өткізбеуді көздейді.    Ойыншыларға алаңда қолын допқа тигізуге тыйым салынады.Допты қолмен ұстауға немесе қағуға тек қақпашының ғана айып алаңның шегінде еркі бар.    Ойынның ұзақтығы – әрқайсының 45 минут уақыт  болатын 2кезеңдік ойын.Мектеп оқушыларында оның ұзақтығы, ойыншылардың саны, жасы және дайындығына байланысты әр түрлі болады.

Бір командаға ойыншылар саны        Ойынның уақыты

Соңғы жарияланған материалдар тізімі

u-s.kz

Сабақ жоспары "Футбол ойыны" | Учим и учимся вместе

Скачать файл

Футбол ойыны

Ойынның негізгі ережелері. Футболды әрқайсысында 11 ойыншысы бар екі команда ойнайды.Ойын ұзындығы 100-110 м, ені 60-75 м болатын тік төртбұрышты тегіс көгалдарда өткізіледі.Қарсылас екі команданың ойыншылары ойын барысында өздерінің таңдап алған шабуылдау және қорғаныс тәсілдерін ұйымдастыру жүйелерінің шеңберінде техникалық — тактикалық тәсідер мен қимылдарды пайдалана отырып,қарсыластарының қақпасына көбірек доп соғуды,сонымен бірге өз қақпаларына доп өткізбеуді көздейді.Ойыншыларға алаңда қолын допқа тигізуге тыйым салынады.Допты қолмен ұстауға немесе қағуға тек қақпашының ғана айып алаңның шегінде еркі бар.Ойынның ұзақтығы – әрқайсының 45 минут уақытты болатын 2кезеңдік ойын.Мектеп оқушыларында оның ұзақтығы, ойыншылардың саны, жасы және дайындығына байланысты әр түрлі болады.

Бір командаға ойыншылар саны Ойынның уақыты

Кезең саны Әр кезеңнің Үзілістің ұзақтығы ұзақтығы (мин)3 2 15 54 2 15-20 55 2 20 56 және одан көп болса 2 25 5-8

АШЫҚ САБАҚ ЖОСПАРЫ

І Пәні: Дене тәрбиесіІІ Пән мұғалімі: Тумарбаев Жасулан ТалгатовичІІІ Өтілетін сыныбы: 5 – сыныпІV Өтілетін мерзімі: 16.04.2016жV Өтілетін орны: Мектептің спорт алаңы.VІ Сабақтың тақырыбы: Футбол ойыныVІІ Сабақтың мақсаты а) теориялық Футболдағы ең негізгі әдісті үйрету және шеберлікті шыңдау.ә) жетілдіру: Өз алдына шұғылдануға қажеттілігі мен қабілеттігін арттыру.б) тәрбиелік: Ойындардың тәрбиелік мәніне назар аудару.VІІІ Сабақтың түрі: Ойын-сабақІХ Сабақтың әдісі: Жеке және жалпы жұмыс жасау, жан — жақты түсіндіру.Х Құрал-жабдықтар: Ысқырық, доптар, секунд – санағыш, жалаушаларт.б.Кезең № Сабақтың мазмұны Уақыт мөлшер Әдістемелік ескерту

ДАЙЫНДЫҚКЕЗЕҢІ

1 Оқушыларды сапқа тұрғызу. 10 минут Спорттық киімдеріне назар аудару.2 Сынып санын түгелдеу. Себепсіз оқушыларды анықтау.

3 Оңға, солға, кері бұрылу жаттығуларын орындау.Қозғалмалы бой жазу жаттығулары— Қолды жоғары ұстап аяқ ұшымен жүру.— Екі қол белде өкшемен жүру.— Екі қол белде аяқтың ішкі және сыртқы қырымен жүру.— Бір қалыпты жеңіл жүгіру.— Тіркеме адыммен оң және сол бүйірмен жүгіру.— Арқаны алға қарата оң иықпен қарап жүгіру. Бұрылыстарды дұрыс орындауын қадағалауАяқ ұшымен, өкшесімен, сыртқы, ішкі қырымен жүруін ескерту.Оң және сол бүйірмен жгіруін ескерту.4 Саптағы бой жазу жаттығулары— Саппен келіп бірнеше қатарға тұру.— Қолды белге ұстап, басты оңға және солға айналдыру.— Қолды иыққа ұстап, шынтақты алға және артқа айналдыру.— Қолды алға түзу созып, кезек-кезек айқастыру.— Бір қолды белге ұстап, екінші қолды жоғары көтеріп, оңға және солға кезекпен иілу.— Екі қолды екі жаққа созып, оң қолды сол аяққа, сол қол қолды оң аяққа кезекпен тигізу.— Тік тұрып, бір аяқпен алға қарай бір қадам жасап, тізені бүгіп, екі қолды тізенің үстіне қойып, төмен басылып, қайтадан бастапқы қалыпқа келу.— Қолды алға созып ұстап тұрған бастапқы қалыпта екі аяқты кезекпен жоғары көтеру.— Қолды белге ұстап тұрған бастапқы қалыпта отырып, тұру— Екі қолды екі тізеге ұстап, тізені ішке және сыртқа айналдыру.— Дем алу, дем шығару. Қатарға дұрыс тұруын ескерту.Қолды белге ұстауын ескерту.Дұрыс иілулерін ескерту.Қолдың Аяққа тиюін ескерту.Арқы тізенің бүгілмеуін ескерту.

Аяқтың қолға тиюін ескерту.Тізені дұрыс айналдыруын ескерту.

НЕГІЗГІ КЕЗЕҢ

Футбол ойынының әдістеріОйыншының тұрысы және орын ауыстыруыДоппен айла-тәсілдер жасау -футболдың негізгі мәні.Футболшылар ойнай жүріп допты алып жүруден, тоқтатудан, оны тебуден жарысқан секілді болады.Футболшының алаңда алға қарай жүгіре білуі, тіркемелі және кібіртіктеген адымдармен жанға қарай ауыса білуі, жақсы секіруі өз денесін тамаша меңгеруі, жүгіріс кезінде кенет тоқтап және бұрыла алы қажет. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тебу.Допты тебу – футболдағы негізгі ойын тәсілі. Аяқпен тебу бір орындағы және қозғалыстағы допты (домалап, ұшып келе жатқан) аяқ басының ішкі, сыртқы жандарымен, санмен соғу арқылы жүзеге асырылады. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тоқтату әдісіДопты тоқтату ойыншының допты өзі меңгеруіне және допты беру, алып жүру, қақпаға соғу секілді алдағы ойын іс-әрекеттерін жалғастыруына мүмкіндік береді.Допты тоқтату кезінде ең бастысы — ол ойыншының кері серпіліп кетпеуі.(оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты алып жүру әдісіДопты алма-кезектебу арқылы алып жүреді.Допты тіке бағытта алып жүргенде табанның ішкі алқымымен теуіп алып жүрген қолайлы, ал қисық бағытта алып жүргенде алқымның ішкі бөлігімен теуіп алып жүрген тиімді. (оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Допты тартып алу әдісіӨте күрделі тәсіл. Қарсыластан допты тартып алу үшін доп иесінің ойын жоспарын болжай білу керек. Допты тартып алуда аттап басуды, тез жетуді және басқа да тәсілдерді қолдануға болады.(оқушыларға кезекпен кезек қайталату)Қақпашының ойыны.Қақпашы – командадағы ең басты, аса қажетті ойыншы. Ол алаңдағы ойыншылардың негізгі тәсілдері мен допты қағып алу, қағып жіберу, ойынға қосу, тәсілдерін жақсы білуі керек.

Ережемен футбол ойнау 30 минутДопты дұрыс тебу,тоқтату тәсілдерін жетік меңгеру

Ойын ережесін түсіндіру.

Ойын ережеслерінң қатаң түрде сақталуын ескерту.

Ойын ережеслерінң қатаң түрде сақталуын ескерту.

Ойын ережесін түсіндіру.

Ойын ережеслерінң қатаң түрде сақталуын ескерту.Допты тартып алып,алып жүру тәсілдерін жетік меңгеруОйын ережесін, тәртібін қатаң сақтауҚОРЫТЫНДЫКЕЗЕҢ 1 Сабақты қорытындылау. 5 минут Түгел тындауын қадағалау.2 Оқушыларды бір сапқа тұрғызу, тыныс жолдарын қалпына келтіру. Толық сапқа тұруларын қадағалау3 Үйге тапсырма беру. Үй тапсырмасын тыңдауын қадағалау4 Оқушыларды бағалау. Сабаққа қатысуына байланысты бағалау5 Қоштасу. Түгел қоштасуын қадағалау.6 Бір саппен спорт алаңынан немесе залдан шығару. Бір саппен шығуын қадағалау.

gimmedoc.ru

Қазақ тілі мен әдебиетінен "Футбол ойыны" сабақ жоспары

Жаңа сөздермен жұмыс

Тапсырма: Топтан бір оқушы шығып сөздерді оқып, жаттап келеді. Топқа келіп, есіне сақтаған сөздерді айтады.

«Жауап алу» кезеңінде «Доп лақтыру» ойынын өткізу.

Қақпаға тұру- встать на ворота

Ұпай алу- получить очко

Денсаулық кепілі-залог здоровья

Тәсіл-способ

Қимыл-қозғалыс-движение

Ереже-правило

Жылдамдық-скорость

Шыдамдылық-выносливость

Тыңдалым

1-тапсырма

Футбол ойыны

Футбол жер бетіндегі ең кең тараған және «ең сүйікті спорт ойындарының бірі» болып саналады. Футболдың тарихы ерте замандардан басталады. Ойынның атауы ағылшынның «фут»-аяқ, «бол»-доп деген сөздерінен шыққан. Қазіргі футболда қолданылып жүрген ережелер 100 жылдай бұрын шықты және ешқандай өзгеріске ұшырамады десе де болады.

Футбол ойыны жылдамдықты, икемділікті, шыдамдықты, қимыл-қозғалысты дамытады.

Футболды әрқайсысында 11 ойыншысы бар екі команда ойнайды.Ойын ұзындығы 100-110 м, ені 60-75 м болатын тік төртбұрышты тегіс көгалдарда өткізіледі.

Қарсылас екі команданың ойыншылары ойын барысында өздерінің таңдап алған шабуылдау және қорғаныс тәсілдерін ұйымдастыру жүйелерінің шеңберінде техникалық - тактикалық тәсілдер мен қимылдарды пайдалана отырып,қарсыластарының қақпасына көбірек доп соғуды,сонымен бірге өз қақпаларына доп өткізбеуді көздейді.

Ойыншыларға алаңда қолын допқа тигізуге тыйым салынады.Допты қолмен ұстауға немесе қағуға тек қақпашының ғана айып алаңның шегінде еркі бар.

Ойынның ұзақтығы – әрқайсының 45 минут уақытты болатын 2кезеңдік ойын.Мектеп оқушыларында оның ұзақтығы, ойыншылардың саны, жасы және дайындығына байланысты әр түрлі болады.

Жеке, жұптық жұмыс

«Жұппен оқып, жұппен мазмұндау»

Сынып оқушылары жұппен (А, Б оқушы) отырады. Берілетін мәтін 2-ге бөлінген. 1-ші бөлімін А, 2-ші бөлімін Б оқушы оқиды. Сосын бір-біріне оқығандарын айтады. Екеуі бірігіп мәтін бойынша сұрақтар дайындайды.

Сынып болып сол сұрақтарға жауап береді.

Бағалау Топ басшысы бағалау парағы арқылы бағалайды.

Оқушылар өздерін «Блоб ағашы» тәсілімен бағалайды.

дескриптор

Мәтіннен нақты ақпаратты анықтайды -1

Мәтін мазмұнын біледі-1

Мәтін бойынша сұрақ құрастыра алады-1

Оқылым стратегияларын қолдана алады

infourok.ru


Смотрите также